W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza Państwa zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Rumunia

RA/02/24

Termin 27 lipca - 4 sierpnia 2024

Cena: 4 490 zł

 Wyjazd poprowadzi:
 Sylwia

Plan wyprawy

Zbiórka o 7 rano na stacji benzynowej Orlen w Katowicach Aleja Murckowska 22 (koordynaty do nawigacji 50.254984, 19.046996). Naszym dzisiejszym celem jest Baia Mare w Rumunii. Mamy dziś do przejechania niecałe 600 km. Pojedziemy przez Słowację i Węgry. Na mieejscu będziemy wieczorem

Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę. Dzisiejszy nocleg będziemy mieć w okolicach Suczawy - stolicy Bukowiny rumuńskiej. Przejedziemy dzisiaj niecałe 400 km. Po drodze zajrzymy na Wesoły Cmentarz w Sapancie i do Monastyrów Barsana. Jest to jeden ze słynnych drewnianych kościołów Marmaroszu. Pochodzi z XVIII wieku. Oprócz tych dwóch atrakcji będzie bardzo dużo bardzo krętych dróg bienącyh przez rumuńską Bukowinę. Przejedziemy przez Przełęcz Prislop, Przełęcz Mestecanis, Przełęcz Palma. 

Po śniadaniu ruszamy w dalszą drogę, Dystans do pokonania to około 200 km. Jeżeli nam czas pozwoli to odwiedzimy kopalnię soli w Cacica (Kaczyka). Kopalnia Cacica to jedno z największych złóż soli w Rumunii a największą mniejszoscią są tu..... Polacy (około 20%). Nie jest to jedyna "polska miejscowość" w tej okolicy. Po wizycie w kopalni ruszamy do przełomu rzeki Bicaz. Najciekawsze jest około 6 km rogi biegnącej po dnie wąwozu, którego boczne ściany przekraczają wysokość 300 metrów 

Rupea. Ruiny średniowiecznej twierdzy położone na 120 metrowym klifie. To nasz pierwszy cel na dzisiaj. Roztacza się z nich piękny widok na miasto i okolicę. Tuż przy wejściu można zobaczyć oraz kupić robioną na miejscu ceramikę z czarnej gliny. Nieopodal ruin znajduje się miejscowość Viscri a w niej jeden z charakterystycznych dla tego regionu kościołów warownych, który będzie kolejnym celem naszej podróży. Wieczorem dotrzemy w okolice miejscowości Sinaia by tam spędzić noc. Dzisiaj pokonamy około 300 km. 

Sinaia to miejscowość położona u stóp jednego z najwyższych pasm górskich w Rumunii 2 505 metrów. To nasz kolejny cel. My na motocyklach wjedziemy na wysokość ponad 1 900 metrów. Droga tam prowadząca to Transbucegi. Jedna z ładniejszych dróg widokowych w Rumunii. Na dół zjedziemy tą samą drogą i wrócimy do miejscowości Sinaia by tam zwiedzić Pałac Peles - letnią rezydencję królów Rumunii zwiedzimy go tylko z zewnątrz. Po obiedzie udamy się do Bran by odwiedzić Drakulę. Zamek uchodzi za siedzibę wampira Draculi, choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał. Na zamek musimy dotrzeć najlepiej przed 14:00 by zdążyć zwiedzic go w środku. Noc spędzimy w okolicach Bran lub w okolicy wjazdu od północnej strony na Transfogaraską. Dzisiaj pokonamy około 200 km.

Nadszedł czas na selfie z misiem. Tak. Szanse na spotkanie niedźwiedzi na drodze Transfogaraska są duże. Nie radzę jednak pozować do zdjęć. To dzikie zwierzęta. Na drogę DN7C bo takie oznaczenie ma Transfogaraska wjedziemy od północy. Jest to chyba najpiękniejsza pod względem widokowym droga w Rumunii i druga najwyżej położona. Na szczycie przebiega na wysokości 2042 metry n.p.m. Bez pośpiechu zjedziemy na południe by zająć dobre miejsce do startu na jutrzejszą atrakcję czyli Transalpinę. Dzisiejszy odcinek to około 300 km.

Transalpina to najwyżej położona droga w Rumunii. Jej nawyższy punkt to przełęcz Urdele na wysokości 2 145 metrów n.p.m. Droga ta nosi oznaczenie DN67C. Właśnie od niej rozpoczniemy dzisiejszy dzień. Po przejechaniu Transalpiny pojedziemy zwiedzać Zamek w Hunedoarze. Początki zamku w Hunedoarze sięgają XII-XIII w. Wzniesiony został na jednym z najbardziej wysuniętych na wschód wzgórz grupy górskiej Poiana Rusca. Popołudniu dotrzemy do kopalni soli w Turdzie. Tam spędzimy noc. Dzisiaj pokonamy około 370 km.

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od zwiedzania kopalni soli w Turdzie. Uważa się ją za najpopularniejszą atrakcję turystyczną Siedmiogrodu. W czasach współczesnych kopalnia jest użytkowana w celach turystycznych i leczniczych. Naszym dzisiejszym celem są Koszyce na Słowacji oddalone o 400 km od punktu startu. To tam spędzimy ostatni wieczór tej wyprawy.

Powoli kończymy przygodę kierując się w stronę naszych domów. Trudno określić dzisiejszy dystans bo pewnie w każdym przypadku będzie on inny. Do stacji Orlen w Katowicach około 300 km. Jednak zapewne każdy z Was wybierze swoją drogę.

Plan wyprawy zawiera atrakcje, które na pewno odwiedzimy lecz niekoniecznie w opisanej kolejności. Wszystko zależy od preferencji uczestników wyprawy oraz pogody. Istnieje również możliwość odłączenia się od grupy i samodzielnego zwiedzania poszczególnych atrakcji we własnym tempie. Każdy z uczestników otrzyma link do mapy z zaznaczonymi atrakcjami.

Gwarancja zakwaterowania w pokojach maksymalnie dwuosobowych - gratis.

Szczegóły wyprawy

Cena Wyprawy: 4 490 zł
Termin wyprawy: 27 lipca - 4 sierpnia 2024 - 9 dni
Rodzaj wyprawy: wyprawa motocyklowa
Wymagany dokument uprawniający do przekroczenia granic: dowód osobisty lub paszport
Rodzaj dróg: drogi asfaltowe do pokonania każdym rodzajem motocykla.
Łączny dystans: około 3000 km wraz z dojazdem i powrotem liczony od miejsca zbiórki
Dzienny dystans: 150 - 600 km
Planowana ilość uczestników: 10 - 16 osób (10 motocykli wraz z pilotem)
Minimum organizacyjne: 8 uczestników wraz z pilotem
Zakwaterowanie: Hotele i pensjonaty w standardzie 3 lub 4 gwiazdkowym ze śniadaniem. Pokoje dwuosobowe z łazienką..
Transport: transport własny uczestników wyprawy - motocykle
Główne cele:
- Wesoły Cmentarz (bilety w cenie)
- przełęcze: Prislop, Mestecanis, Palma
- Przełom Bicaz
- kościół obronny w Viscri (bilety w cenie)
- ruiny zamku w Rupea (bilety w cenie)
- zamek w Bran (bilety w cenie)
- Pałac Peles
- zamek w Hunedoarze (bilety w cenie)
- Kopalnia soli w Turdzie (bilety w cenie)
- Droga Transfogaraska DN7C
- Droga Transalpina DN67C
- Droga Transbucegi DJ713


Cena zawiera:
- 8 noclegów ze śniadaniem obiekty 3 lub 4 gwiazdkowe lub o takim standardzie. Pokoje 2 osobowe z łazienką.
- bilet wstępu na Wesoły Cmentarz, kościół obronny w Viscri, ruiny zamku w Rupea, zamek w Bran, zamek w Hunedoarze, Kopalnia soli w Turdzie
- ubezpieczenie uczestników wyprawy assistance, NNW/OC/KL 100 000 €
- opłaty na turystyczny fundusz gwarancyjny
- opiekę pilota na trasie zgodnie z planem wyprawy

Cena nie zawiera:
- dodatkowych posiłków poza śniadaniami dostępnymi w miejscu zakwaterowania
- środka transportu - motocykla
- ubezpieczenia motocykla
- paliwa do motocykla
- kosztów związanych z naprawą i ewentualnym holowaniem motocykla (organizator zaleca wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia assistance. Firmę w której my się ubezpieczamy tutaj. możesz również skorzystać z usług innych firm np. tutaj)
- viniet, innych opłat drogowych, parkingowych itp (aktualne ceny viniet i autostrad dostępne tutaj)
- dodatkowych ubezpieczeń poza określonymi w szczegółach wyprawy
- biletów wstępu do muzeów oraz innych atrakcji turystycznych poza biletami wskazanymi w szczegółach wyprawy
- wszelkich innych opłat poza opisanymi w szczegółach wyprawy.

motobooking-rumunia1.jpg

Rumunia

Transfogaraska, Transalpina, zamek Draculi czy selfie z misiem to tylko niektóre z atrakcji czekające na nas w Rumunii. Nasza trasa przejazdu obejmie główne atrakcje tego kraju oraz setki kilometrów krętych górskich dróg. Odwiedzimy wesoły cmentarz w Sapancie w Maramureszu, Monastery Barsana, Pałac w Peles, kopalnie soli w Turdzie a także Kanion Bicaz, Przełęcz Prislop, Przełęcz Palma. Aby zwiedzić w Rumunii wszystkie ciekawe miejsca trzeba tam zawitać kilka razy. Mam nadzieję że nasza rumuńska przygoda spowoduje, że będziecie chcieli wracać do kraju Draculi.
motobooking-rumunia23.jpg
motobooking-rumunia30.jpg
motobooking-rumunia6.jpg